Strona Główna · Artykuły · Linki · Galeria Styczeń 21 2021 14:02:18
Nawigacja
Strona Główna
Galeria
O mnie
Planowane operacje
Artykuły
Linki
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 6
Najnowszy Użytkownik: marta1m
Ostatnie Artykuły
Park Sienkiewicza
Stare Bulwary
Bulwary Piłsudskiego
Park Sienkiewicza
Park im. Henryka Sienkiewicza

Jest to najstarszy park we Włocławku, a także jeden z najstarszych parków miejskich w Polsce w ogóle. Mieści się w Dzielnicy Śródmieście. Rozciąga się wzdłuż rzeki Zgłowiączka blisko jej ujścia. Jego granicami są z jednej strony stary most na ulicy Wyszyńskiego, za którym zaczynają się Bulwary im. marszałka Józefa Piłsudskiego, a z drugiej strony most kolejowy, za którym jest dziki fragment biegu rzeki.

Park powstał w 1870 roku, liczy sobie 40,18 hektarów powierzchni. Zagęszczenie drzew w Parku wynosi ok. 200 drzew na hektar. Rośnie w nim 65 gatunków drzew, głównie liściaste, stanowiące 53 z nich. Charakterystyczną cechą parku jest obecność kaczek i łabędzi. Dokarmiane ich stanowi jedną z główniejszych rozrywek dla Włocławian. Nad rzeką są cztery pomoste, różniące się od siebie stylem, bo budowane w różnych okresach. W centralnej części parku, po zachodniej stronie Zgłowiączki, leży duży ogród z kwiatami i krzewami, a przy nim stoi popiersie Henryka Sienkiewicza, patrona parku.

Obecnie Park nie przeżywa okresu świetności. Gdzieniegdzie widać stare, zniszczone schody, czasem prowadzące donikąd, sadzawka pod popiersiem Sienkiewicza jest wysuszona, w podobnie złym stanie jest stara studnia przy moście drogowym. Jeszcze pod koniec XX wieku ważną atrakcją parku był amfiteatr, gdzie organizowano najważniejsze wydarzenia kulturowe miasta, zarówno przedstawienia teatralne jak i koncerty. Na początku XXI wieku amfiteatr zaczął popadać w ruinę i stał się legowiskiem dla meneli, zanikały ławki i scena podupadała, w 2006 roku rozebrano go całkiem. W 2008 roku postawiono w jego miejsce plac zabaw dla dzieci, co spotkało się z dezaprobatą ludności.

Przy Parku stoi Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dopełniająca jego krajobrazu, a także hotel Olimpia, jeden z najstarszych w mieście, zbudowany na wzór pałacyku. W 1924 roku stało w nim popiersie pułkownika Bechiego, zburzono je jednak w 1939 roku.

Ze względu na swe piękne otoczenie, fotografowie często urządzają tu sesje parom ślubnym. Od czasu do czasu mają tu miejsce imprezy okolicznościowe, np. Noc Kupały. Park jest osadzony tuż przy ujściu rzeki, co naraża go na cofkę w czasie powodzi i nawet całkowite zalanie. Tak stało się m.in. w 1997 i 2010 roku. Pozostałościami po powodziach są złamane drzewa.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Mariochom
05/10/2014 20:19
Już, zaraz! W ostatnich miesiącach niestety nie miałem kiedy i jak :-)

Marque94
24/09/2014 09:32
Halo Szefie?! Kiedy coś nowego? smiley Pozdrawiam. smiley

Marque94
24/09/2014 09:32
Halo Szefie?! Kiedy coś nowego? smiley Pozdrawiam. smiley


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie