Strona Główna · Artykuły · Linki · Galeria Styczeń 21 2021 13:03:47
Nawigacja
Strona Główna
Galeria
O mnie
Planowane operacje
Artykuły
Linki
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 6
Najnowszy Użytkownik: marta1m
Ostatnie Artykuły
Park Sienkiewicza
Stare Bulwary
Bulwary Piłsudskiego
Bulwary Piłsudskiego
Bulwary Piłsudskiego

Jest to bulwar (promenada) nad Wisłą, w dzielnicy Śródmieście miasta Włocławek. Jedną z jej granic wytycza ujście rzeki Zgłowiączka do Wisły, a konkretnie krótki most nad rzeką oddzielający bulwary od Parku im. Henryka Sienkiewicza, z drugiej bulwar przechodzi w zalesioną ścieżkę na granicy dzielnicy Śródmieście a os. Kazimierza Wielkiego (Wschód Mieszkaniowy).

Obecnie liczy ok. 1,2 kilometra długości, dawniej bulwary rozciągały się też po drugiej, zachodniej stronie Zgłowiączki. Pozostały jeszcze gruzy dawnych bulwarów w tamtym miejscu. Bulwar dzieli się na trzy części: górną, będącą na wysokości ulicy, gdzie stoją ławki, chodnik poniżej i część bulwaru zniżająca się do Wisły, zalana do różnej głębokości w zależności od poziomu rzeki.

Od zeszłego roku Bulwary są remontowane, betonowe ścieżki zastępywane są cegłą, wróciłi skradzione dawniej ławki i balustrady oddzielajace bulwar od ulicy, na górnej części bulwarów wykładana jest guma. Pozostały natomiast betonowe zabudowania w miejscu zniżania się do Wisły i ozdobne krzaki wzdłuż chodniku a dolnej części.

Nad Bulwarami rozciąga się kilka ważnych dla miasta obiektów, tj. Urząd Marszałkowski z placem zabaw dla dzieci i fontanną (budynek dawnego Przedszkola), filie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, barokowy Kościół Św. Jana, Pałac Biskupi stojący w miejscu dawnego Zamku i Koszar, zabytkowe kamienice Przez bulwary przebiega też Most im. Rydza-Śmigłego, który w 1937 roku dokonał uroczystego otwarcia ów mostu. Jest to czwarty most w tym miejscu - pierwszy, drewniany, został zbudowany w 1865 jako most łyżwowy (stworzony z łodzi) na potrzeby Powstania Styczniowego. Drugi, ten otwarty przez generała Śmigłego-Rydza, także drewniany, wybudowano w 1937, a zburzono na początku II wojny światowej. Trzeci wzniesiono w 1944 przez okupantów niemieckich, a zburzono pod koniec wojny w rok później. Ostatni, istniejący do dziś, wybudowano w 1948 roku. Jest to most stalowy o długości ponad 600 i szerokości 9 metrów. W 2009 roku wyremontowano go, dodając także zielono-bursztynowe oświetlenie.

Same bulwary noszą imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Wiąże się to z wojną polsko-bolszewicką. W dniach Cudu nad Wisłą, tj. w sierpniu 1920 roku, linia natarcia wroga była po drugiej strony Wisły i na bulwarach trwała kilkudniowa walka oddziałów Piłsudskiego z Bolszewikami. Bitwa została zwyciężona, a uczestnicy i polegli bitwy doczekali się swojego pomnika we Włocławku, zaś bulwary dostały imię zwycięskiego naczelnika sił zbrojnych.

Bulwary Piłsudskiego są codziennie odwiedzane przez setki spacerowiczów, nie tylko z Śródmieścia. Malowniczy krajobraz Wisły w jej najszerszym biegu jest nierzadko wybierany na miejsce robienia zdjęć przez Włocławian. Wiele osób dokarmia też na bulwarach kaczki i łabędzie płynące po Wiśle. Na ulicy biegnącej wzdłuż bulwarów odbywają się Dni Włocławka w czerwcu każdego roku, a przy Pomniku Ludzi Pracy, stojącym pod Urzędem Marszałkowskim, rozpoczynają się coroczne Pochody 1-majowe. W 2005 roku odbyła się tu inscenizacja bitwy 1920 roku, zwiazana z 85. rocznicą tamtych wydarzeń.

W przeszłości zdarzało się, że bulwary były zalewane w czasach powodzi. Tak było m.in. w 1997 i 2010 roku.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Mariochom
05/10/2014 20:19
Już, zaraz! W ostatnich miesiącach niestety nie miałem kiedy i jak :-)

Marque94
24/09/2014 09:32
Halo Szefie?! Kiedy coś nowego? smiley Pozdrawiam. smiley

Marque94
24/09/2014 09:32
Halo Szefie?! Kiedy coś nowego? smiley Pozdrawiam. smiley


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie